
Frågor om Kundportalen
I Kundportalen kan du enkelt följa och hantera ditt ärende, från det att de är registrerade tills att arbetsområdet är klart för grävning.
Vanliga frågor om Kundportalen
Här hittar du svar på de vanligaste frågorna om kundportalen.
Varför ska jag ange ett datum för utsättning i Kundportalen?
När du registrerar ett ärende i ledningskollen.se anger du grävstart, men vi behöver veta det exakta datumet för när du vill att utsättningen ska ske. Därför ber vi dig att logga in i Kundportalen och ange det datumet.
Hur hittar jag kartorna?
Du hittar kartorna på ditt ärende i Kundportalen.
Instruktionsfilmer
Introduktion till Kundportalen
Inloggning i Kundportalen
Vill du komma in kontakt med oss?
Ange ditt ärendenummer från ledningskollen och fråga så återkommer vi till dig!
Akut ärende?
Samhällsfarlig situation som kräver
omedelbar uppschaktning?
Ring jourtelefonen (öppen dygnet runt).
Faktura frågor?
Skriv ett mejl till: ekonomi@geomatikk.se.
Vanliga frågor
Här har vi samlat svaren på de mest frekventa frågorna vi får från våra kunder. Om du inte hittar det du söker, kontakta oss gärna.
Utsättning – vad är med?
Varför är inte alla nät utsatta?
Geomatikk samarbetar med ett stort antal nätägare över hela Sverige och utför ledningsanvisning för deras ledningar. När du beställer en ledningsanvisning får du därför svar från oss för dessa nätägare. Det kan också finnas ledningar på ert ärende som vi inte ansvarar för. Kontrollera därför alltid svaren i Ledningskollen för att säkerställa att alla berörda nätägare har svarat på din förfrågan.
Inomgårdsnät
Nätägarna tar inte ansvar för att skydda ledningar eller annan infrastruktur på din fastighet som inte ägs av dem. Därför sätts inte dessa ledningar ut. Önskar du utsättning av dessa kan du beställa tilläggstjänsten: Utsättning av inomgårdsnät i Kundportalen.
Varför har jag inte fått allt utsatt?
Om grävområdet i ärendet är stort så kontaktar vi den som beställt ärendet (eller angiven kontaktperson). Tillsammans går vi igenom var arbetet faktiskt ska utföras och kommer överens om vilken del som ska sättas ut. Vi markerar sedan just det området – inte hela det större område som registrerats.
Vid större ärenden kan grävområdet också ha delats upp, då för vi en dialog med beställaren om vilken del som ska prioriteras och sättas ut först. Resterande delar sätts många gånger ut vid ett senare tillfälle, när beställaren hör av sig och meddelar att de är redo för nästa etapp, alternativt efter dialog mellan beställare och vår produktionsplanering.
Måste jag vara med vid utsättningen?
Nej, du behöver inte vara på plats när utsättningen genomförs. Våra fälttekniker dokumenterar hela arbetet, och all information samlas i en utsättningsorder.
När utsättningen är klar finns utsättningsordern tillgänglig på ditt ärende i Kundportalen. Du får då ett mejl med information om att utsättningen är klar samt en länk till ärendet i Kundportalen, där du kan ta del av utsättningsordern och kvittera att du tagit del av informationen.
Det är ditt ansvar som frågeställare att se till att markeringarna i fält finns kvar fram till grävarbetet.
Du kan till exempel:
- dokumentera markeringarna med bilder,
- säkerställa att färgen bevaras och inte försvinner på grund av arbete, väder eller andra förändringar i området.
Varför hörde aldrig teknikern av sig?
I de flesta fall försöker våra fälttekniker att höra av sig innan de åker ut, för att stämma av eventuella detaljer och informera om att utsättning är på gång. Ibland kan det dock uppstå situationer där teknikern inte ringer – till exempel på grund av hög arbetsbelastning, om tidsplanen förändras under dagen eller om ärendet inte kräver någon kontakt på plats.
Oavsett om du blivit kontaktad eller så inte dokumenteras hela utsättningen i utsättningsordern. När utsättningen är klar finns den tillgänglig på ärendet i Kundportalen.
Varför har ni gjort markeringar på min tomt?
Vi förstår att det kan kännas förvirrande när någon har markerat på din tomt utan att du själv gjort en beställning av ledningsanvisning. Förklaringen är nästan alltid enkel: Någon annan i området har beställt en ledningsanvisning, till exempel en granne, en entreprenör eller ett företag som ska utföra grävarbete.
När vi gör en utsättning måste våra tekniker markera alla ledningar som kan påverkas av det planerade arbetet — även om ledningarna råkar ligga på en angränsande tomt. Därför kan det hända att vi går in på din tomt för att markera ledningar som korsar eller ligger nära det område där grävningen ska ske.
Det behöver inte innebära att något arbete ska utföras på din tomt. Markeringarna är enbart till för att skydda ledningarna i området och för att undvika skador.
Varför bokar ni utsättning när jag vill ha kartor?
När du skickar in ett ärende följer vi de rutiner och krav som ledningsägarna har. När en ledningsägare bedömer att deras infrastruktur måste skyddas med en fysisk utsättning, innebär det att kartunderlaget inte är tillräckligt säkert för att du ska kunna gräva baserat på det. I sådana fall är vi skyldiga att boka och genomföra en utsättning enligt nätägarens instruktioner, även om du som beställare har önskat enbart kartor.
När kommer ni?
Hur vet jag när utsättningen kommer att ske?
Du kan enkelt följa ditt ärende i vår Kundportal – från registrering till att det är klart för grävning. När vi har planerat uppdraget och tilldelat det till en fälttekniker visas ett planerat utsättningsdatum i Kundportalen. Det är det datum då teknikern är schemalagd att komma och genomföra utsättningen.
I de flesta fall blir du även kontaktad av vår fälttekniker innan utsättningen, för att stämma av detaljer kring arbetet. När utsättningen är genomförd får du ett mejl med en länk till ditt ärende i Kundportalen, där du kan ta del av utsättningsordern och annan dokumentation.
Varför kommer ni inte på önskat datum?
Vi försöker alltid komma det datum du önskar, men ibland är det inte möjligt på grund av andra bokade uppdrag och hur våra fälttekniker är schemalagda i området.
Varför måste jag välja datum när jag redan har angett det i ledningskollen?
När du registrerar ett ärende i Ledningskollen anger du planerad grävstart. Den informationen är till för att ledningsägarna ska få veta när du avser att börja gräva, men den säger ingenting om när du behöver själva utsättningen utförd.
När vi på Geomatikk mottagit din fråga får du därför ett mejl från oss. Om utsättning krävs uppmanar vi dig att logga in i Kundportalen och ange vilket datum du önskar att utsättningen ska ske. Det är detta datum vi planerar vår fältinsats efter.
Det beror på följande:
- Kort varsel kan innebära extra kostnader – Om grävstart är angiven väldigt nära i tiden i Ledningskollen kan det innebära tilläggskostnader om vi ska hinna utföra ledningsanvisning innan. Därför behöver vi en formell beställning i Kundportalen med ditt önskade utsättningsdatum.
- Grävstart ≠ utsättningsdatum – Utsättningen behövs göras innan ni börjar gräva.
Kan jag få utsättningen gjord tidigare?
Ja, det går bra. Den ordinarie utsättningen sker i normalfallet kostnadsfritt från arbetsdag 5. Om du önskar utsättning tidigare än så kan du ange ett tidigare datum i Kundportalen. Det tillkommer då en avgift per Nätägare.
Kan jag ändra utsättningsdatum?
Ja, du kan ändra datumet för utsättningen. Beroende på tidpunkt så kan det tillkomma en ändringsavgift enligt nedan.
- Ändringar kan göras kostnadsfritt fram till 12:00 arbetsdagen innan ”Önskat utsättningsdatum”.
- Om ändring sker efter 12:00 arbetsdagen innan ”Önskat utsättningsdatum” tillkommer en ändringsavgift.
En ändring kan också få till följd att datumet hamnar inom expressperiod och vara förknippad med avgift. Detta framgår i Kundportalen.
Vad kostar en expressutsättning?
Ni finner samtliga priser för våra tilläggstjänster här.
Varför kan jag ibland inte sätta ett önskat datum?
Om grävområdet är stort, innehåller mycket infrastruktur eller gäller arbete i ett vägområde där det kan behövas TMA‑skydd kan du inte välja önskat datum direkt i Kundportalen. I stället får du fylla i ett formulär med dina önskemål. Våra handläggare går därefter igenom din förfrågan och planerar arbetet på bästa sätt utifrån förutsättningarna.
Hur vet jag när utsättningen är genomförd ?
När utsättningen är klar får då ett mejl med information om att utsättningen är färdig samt en länk till ärendet i Kundportalen, där du kan ta del av utsättningsordern och kvittera att du tagit del av informationen.
Geomatikk hanterar ledningsanvisningar för många nätägare men inte alla, kom ihåg att även hålla koll på svar och aktiviteter från övriga berörda nätägare innan markarbetet startar.
Praktiska frågor inför utsättning
Behöver jag skotta innan utsättningen?
Som frågeställare ansvarar du för att vår fälttekniker kan utföra arbetet på ett bra sätt. Marken behöver vara fri från hinder, så vid mycket snö kan det krävas att du skottar undan så att markeringar kan göras.
Normala snömängder är hanterbara, men tänk på att markeringarna kan försvinna i snön. Vi rekommenderar därför att du fotodokumenterar utsättningen när den är klar.
Varför sätter ni inte ut med käppar/pinnar?
Valet av markering görs alltid av fältteknikern på plats. Teknikern bedömer vilken metod som ger tydligast och säkrast utsättning utifrån markförhållanden, väder, underlag och vilken typ av ledning det gäller.
- Sprayfärg används oftast eftersom den ger en tydlig och spårbar markering som inte kan flyttas eller blåsa bort.
- Käppar/pinnar kan användas vid behov, men teknikerna väljer denna metod endast när den är lämplig och hållbar i det aktuella området.
Mina markeringar är borta, hur gör jag?
Det är ditt ansvar som frågeställare att se till att markeringarna i fält finns kvar fram till grävarbetet.
Du kan till exempel:
- dokumentera markeringarna med bilder,
- säkerställa att färgen bevaras och inte försvinner på grund av arbete, väder eller andra förändringar i området.
Om markeringarna trots detta skulle försvinna kan vi komma ut och göra en utsättning av samma geografi igen. Du som frågeställare kan då behöva stå för kostnaden för en ny utsättning. Registrera ditt ärende i ledningskollen igen så sätter vi ut området igen.
Varför gäller en utsättning endast 30 dagar?
En utsättning gäller i max 30 dagar eftersom markförhållanden, arbetsområden och ledningars synlighet snabbt kan förändras. Efter 30 dagar kan markeringarna därför inte längre garanteras vara korrekta, och en ny utsättning behövs för att säkerställa att arbetet sker säkert och enligt nätägarnas krav.
Vi har inte hunnit börja – kan vi få ny utsättning?
Om utsättningen hinner gå ut (efter 30 dagar) behöver du beställa en ny utsättning, eftersom markeringen och underlaget inte längre kan garanteras vara korrekta. Registrera så ett nytt ärende i Ledningskollen för en ny utsättning innan arbetet fortsätter. Vid återutsättning av samma geografi kan du som frågeställare behöva stå för kostnaden.
Kartor, digitala filer & dokumentation
Hur får jag tillgång till dokumentationen efter utsättningen?
När utsättningen är genomförd får du att få ett e-postmeddelande där du ombeds att logga in i Kundportalen för att ta del av utsättningsordern. I utsättningsordern finner du detaljer om utsättningen och en karta som tydligt visar de anvisade ledningarna.
Det är av stor vikt att du och den som ska gräva tar del av dokumentationen och inte enbart förhåller dig till de fysiska markeringarna i fält. Det är frågeställarens skyldighet att ta del av dokumentationen från utsättningen via Kundportalen. Efter utsättning skett får ni kvittera att ni tagit del av informationen, detta är viktigt för att vi ska kunna säkerställa att ni tagit del av informationen.
Mottagaren ansvarar för att dokumentationen endast används till det aktuella uppdraget, att den inte lämnas ut till obehöriga, samt för angiven giltighetstid och säkerhet/precision i dokumentationen. Informationen ska förvaras på ett säkert sätt under hela arbetsperioden med kopia på platsen för markarbetet. När uppdraget är slutfört ska dokumentationen makuleras. Alla som erhåller dokumentationen ska informeras om mottagarens ansvar.
Kan jag få digitala filer på utsättningen?
Ja, du kan beställa digitala filer av utsättningen i Kundportalen innan utsättningen utförts.
Filen kan användas för exempelvis maskinstyrning, dokumentation eller vidare planering. Du väljer själv filformat (LandXML, SHP, DXF eller DWG.) och koordinatsystem när du laddar hem filen.
Varför får jag ingen karta på vatten och avlopp?
Geomatikk levererar ledningsanvisning för de ledningsägare vi har uppdrag för. När du beställer ledningsanvisning får du därför kartor/utsättning från de nätägare som omfattas av vårt uppdrag.
Många VA‑huvudmän (vatten & avlopp) tillhandahåller lednings-anvisningen själva. Avsaknad av VA-karta beror oftast på att VA-ägaren inte levererar underlaget via oss. Du behöver då vända dig till VA-huvudmannen (vanligtvis kommunen) för deras kartor eller anvisningar.
Varför får jag ingen karta på ledningarna ni planerar att sätta ut?
När en ledningsägare bedömer att deras infrastruktur måste skyddas med en utsättning, innebär det att kartunderlaget inte är tillräckligt säkert för att du ska kunna gräva baserat på det. Kartor kan i vissa fall vara ofullständiga eller ha felaktigheter, och därför tillgängliggörs de inte i förväg när utsättning krävs.
Först när utsättningen är genomförd får du tillgång till utsättnings-ordern i Kundportalen som innehåller kartan och det framgår tydligt vilka ledningar som satts ut och information om eventuella felaktigheter i kartan.
Mina kartor har utgått, kan jag få nya kartor skickade till mig?
De kartor som levereras för ditt ärende är giltiga i 30 dagar från leveransdatum. Efter denna period behöver du registrera ett nytt ärende via ledningskollen.se för att säkerställa att kartinformationen är uppdaterad och korrekt inför fortsatt planering eller grävning.
Varför är kartorna så otydliga?
Kartorna visar ledningsägarnas nät ovanpå en bakgrundskarta, som innehåller vägar, byggnader, vatten och terräng. I vissa områden kan den typen av bakgrundskarta upplevas som mindre detaljerad, vilket kan göra helheten svårare att tolka.
Vi arbetar aktivt med att förbättra kartupplevelsen i Kundportalen och undersöker möjligheten att lägga till ortofoton och fastighetsgränser som kompletterande lager framöver.
Varför får man inte flygfoto som karta?
Vi arbetar aktivt med att förbättra kartupplevelsen i Kundportalen och undersöker möjligheten att lägga till ortofoton och fastighetsgränser som kompletterande lager framöver.
Kostnader & avgifter
Varför kostar det att få ledningsanvisning ibland?
Ledningsanvisning är en kostnadsfri tjänst i Sverige. Det betyder att ledningsägarna utan kostnad tillhandahåller ledningsanvisning i form av karta eller utsättning, beroende på vad de bedömer är säkrast för att skydda sina ledningar.
Det kan ändå uppstå en kostnad i följande situationer:
- Du behöver utsättningen snabbare än vad den kostnadsfria tiden tillåter.
- Du vill ha utsättning istället för karta, och den aktuella ledningsägaren tar ut en avgift för detta.
- Du har beställt en tilläggstjänst till ledningsanvisning som till exempel digital utsättningsfil eller utsättning av inomgårdsnät.
Varför kostar vektorfiler av projekteringsärenden?
Geomatikk arbetar på uppdrag av nätägarna, dvs. de som äger infrastrukturen. Dessa anser att givet att det finns en avgiftsfri grundtjänst (leverans i PDF-format) så är det rimligt att tillvalstjänster såsom leverans i vektorformat är avgiftsbelagda då det är förenat med kostnader att producera dessa.
Områden, adresser och ärendeändringar
Kan ni ändra mitt område så det blir större?
Nej, det är tyvärr inte möjligt för oss att justera eller utöka arbetsområdet direkt i Kundportalen. Anledningen är att vi inte kan garantera att vi hanterar ledningsanvisningen för samtliga ledningar inom det nya området om det inte är registrerat korrekt från början.
Om du behöver ändra eller utöka arbetsområdet behöver du därför registrera ett nytt ärende via Ledningskollen.se. Det säkerställer att alla berörda ledningsägare får din förfrågan och kan lämna kompletta och korrekta uppgifter för hela det justerade området.
Varför visas fel adress i ärendet? Hur ändrar jag adress i mitt ärende?
I vissa fall visas en felaktig adress i ärendet. Det beror oftast på att Ledningskollen automatisk hämtar en adress utifrån var kartområdet ligger – och ibland blir den fel eller missvisande. Det påverkar dock inte utsättningen.
Vi utgår alltid från det inritade grävområdet och dess koordinater, inte från adressen som visas i ärendet. Därför går det inte att ändra själva ärendeadressen, och det behövs inte heller.
Om du vill beställa en tilläggstjänst hos oss, till exempel utsättning av inomgårdsnät eller tidsbestämd utsättning, och behöver en faktura från oss – då behöver du ange en korrekt faktureringsadress. Den är separat och kan alltid fyllas i eller ändras vid beställning.
Konton, inloggning & användarhantering
Varför får jag inget lösenord när jag ber om det?
Det finns några vanliga orsaker till att återställningsmejlet med lösenord inte kommer fram:
- Mejlet hamnar i skräpposten – Kontrollera gärna din skräppostmapp, eftersom återställningsmejl ibland filtreras bort av spamfiltret.
- Du kan ha två konton kopplade till samma e‑postadress – Om det finns både ett gammalt konto och ett nyare konto med samma e-postadress går inte återställningsmejlet fram. Vi har sett att detta är en vanlig orsak när lösenordsmejlet inte dyker upp.
Om du misstänker att du har flera konton, eller om du inte får något mejl alls trots att du testat ovanstående, kontakta oss på kundportal@geomatikk.se så hjälper vi dig. Skriv gärna vilken e-postadress du försöker logga in med, så kan vi kontrollera om det finns dubbletter eller andra kontoproblem.
Kan ni koppla ihop mina konton?
Vi kan tyvärr inte koppla ihop eller ändra dina konton. Geomatikks system använder den kontostruktur som finns i Ledningskollen, så alla justeringar måste göras direkt i deras system.
Om du har flera konton eller vill ta bort ett konto du inte använder, behöver du kontakta Ledningskollens support: support@ledningskollen.se.
Hur tar jag del av min kollegas ärende?
Alla användare som tillhör samma organisation kan se varandras ärenden i Kundportalen. I filterfunktionen i Kundportalen kan du välja att visa ”Alla ärenden i min organisation”. Då får du tillgång till både dina egna och dina kollegors ärenden.
Det gör det enkelt att dela information, följa upp utsättningar och hantera ärenden gemensamt inom verksamheten.
Hur ändrar jag organisation för mitt konto?
Det går tyvärr inte att ändra organisation på ett befintligt konto. Organisationstillhörigheten styrs av Ledningskollen, och Kundportalen hämtar automatiskt den strukturen.
Om du behöver byta organisation behöver du därför:
- Skapa ett nytt konto i Ledningskollen med rätt organisationsuppgifter.
- Använda det nya kontot för att registrera kommande ärenden.
- Be Ledningskollens support ta bort ditt gamla konto när alla ärenden där är färdigbehandlade. support@ledningskollen.se
Detta säkerställer att din användarprofil och dina ärenden kopplas till rätt organisation från början.
Varför kan man inte logga in med Bank-id?
Geomatikks Kundportal utvecklas kontinuerligt, och stöd för Bank‑ID är något som ligger i vår utvecklingsplan. Vi undersöker just nu hur och när funktionen kan införas för att ge en enklare och säkrare inloggningsprocess i framtiden.
Vid gräv enligt karta
Varför skickar ni ibland bara en ledningskarta?
Du kan få din ledningsanvisning i form av en ledningskarta som underlag att gräva efter.
Anledningen till att vi skickar en karta och inte genomför en utsättning kan vara många:
- Både bakgrundskarta och ledningar har hög detaljgrad och går att arbeta ifrån.
- På sträckan finns mindre ledningar, urkopplade ledningar, ledningar i luften eller skrotat nät.
- Ledningar bedöms vara förlagda utanför angivet grävområde.
- Vissa ledningsägare skickar alltid karta och ber dig återkomma för att boka utsättning.
Vi uppmanar dig som fått en ledningskarta att noggrant kontrollera kartan för att se om ni känner er trygga att utföra markarbete baserat på den. Om ni känner er osäkra beställ en utsättning i Kundportalen.
Kan jag beställa en utsättning istället för ”gräv enligt karta”?
Ja, vi erbjuder utsättning för de som önskar. Du kan beställa detta i Kundportalen där du även finner kartan. För vissa nätägare är detta en avgiftsbelagd tjänst, kostnaden framgår i Kundportalen.
Var hittar jag kartorna?
Du finner samtlig dokumentation till ditt ärende i Kundportalen, inklusive ledningskartor för de nätägare som valt att skicka kartor att gräva efter.
Så här hittar du kartorna:
- Logga in i Kundportalen och öppna ditt ärende.
- I Självservicekartan (till höger) ser du kartorna med status ”gräv enligt karta”. Du kan zooma, panorera och skriva ut valfritt utsnitt till PDF. Observera att kartor för utsättningsärenden (status ”utsättning”) inte visas i Självservicekartan.
- Färdiga PDF-kartor och övriga filer hittar du under Dokument i ärendet.
Tips: Om du istället önskar utsättning kan du beställs det som en tilläggstjänst i Kundportalen.
Kundportalen
Varför skickar ni inte ut kartor och dokumentation via e-post?
För att skydda känslig information och höja säkerheten skickar vi inte längre ut kartor och dokumentation för ledningsanvisnings- och projekteringsärenden via e-post.
All dokumentation, inklusive kartmaterial, finns tillgänglig i Geomatikks Kundportal. Där kan du enkelt logga in för att följa dina ärenden, hantera dem och ladda ner all relevant information – samlat på ett säkert och tillgängligt ställe.
Kan jag ändra arbetsområdet direkt i Kundportalen?
Nej, det är tyvärr inte möjligt att justera eller utöka arbetsområdet direkt i Kundportalen. Anledningen är att vi inte kan garantera att vi hanterar ledningsanvisningen för samtliga ledningar inom det nya området.
Om du behöver ändra arbetsområdet, behöver du i stället registrera ett nytt ärende via Ledningskollen.se. Det säkerställer att du får komplett och korrekt information från alla ledningsägare som har ledningar i det justerade området.
Kan jag se ärenden som skapats av andra i min organisation
Ja, du kan enkelt se och filtrera ärenden som skapats av andra användare inom din organisation direkt i Kundportalen.
Projekteringsärenden
Hur lång giltighetstid har kartorna?
De kartor som levereras för ditt ärende är giltiga i 30 dagar från leveransdatum. Efter denna period behöver du registrera ett nytt projekteringsärende via ledningskollen.se för att säkerställa att kartinformationen är uppdaterad och korrekt inför fortsatt planering eller grävning.
Hur länge är underlagen för ett ärende tillgängliga?
De kartor som levereras för ditt ärende är tillgängliga i Kundportalen i 90 dagar från leveransdatum. Efter denna period kommer det inte längre vara möjligt att ladda ner kartorna via portalen.
Observera att kartornas giltighetstid är 30 dagar från leveransdatum. För att säkerställa att du arbetar med uppdaterad information efter denna tid behöver du registrera ett nytt projekteringsärende via ledningskollen.se.
Kan jag skapa en anpassad PDF-karta?
När ditt projekteringsärende har hanterats och leveransfilerna är tillgängliga för nedladdning, kan du skapa en anpassad PDF-karta direkt i Kundportalen.
Du väljer själv:
- Vilken infrastruktur som ska visas på kartan
- Vilken skala kartan ska genereras i
Detta ger dig möjlighet att ta fram ett underlag som är anpassat efter just ditt projekts behov.
Varför tar ni en avgift för leverans av vektorfil?
Geomatikks kunder är nätägarna, det vill säga de som äger infrastrukturen. Dessa anser att givet att det finns en avgiftsfri grundtjänst (leverans i PDF-format) så är det rimligt att tillvalstjänster såsom leverans i vektorformat är avgiftsbelagda då det är förenat med kostnader att producera dessa.
Hur lång tid tar det tills jag får tillgång till kartan?
Kartor i PDF-format från samtliga ledningsägare som vi administrerar och som har infrastruktur i området finns tillgängliga i Kundportalen inom en timme efter att du gjort din beställning.
Om du beställer vektorfiler är dessa normalt tillgängliga inom en arbetsdag från beställningstillfället.
Hur beställer jag vektorformat och vad kostar det?
I Geomatikks Kundportal kan du enkelt beställa tilläggstjänster, såsom leverans av filer i vektorformat. Dessa tjänster är avgiftsbelagda.
Se aktuell avgift för leverans här (länk till prislista för projekteringsärende)
Vilken information finns med i kartan?
Kartan innehåller den infrastruktur och information som nätägaren anser är relevant för ledningsanvisning och projektering.
Hur gör jag om jag hittar fel i kartan?
Du kontaktar nätägaren direkt och informerar dem om vad som är fel, här finns kontaktvägar till respektive nätägare.
Fakturor & betalning
Hur ändrar jag faktureringsadress?
Faktureringsadressen anger du när du beställer en tilläggstjänst i Kundportalen. Om du behöver ändra faktureringsadressen i efterhand behöver du kontakta oss, så hjälper vi dig att uppdatera den.
Mejla till kundportal@geomatikk.se, ange gärna:
- vilken faktureringsadress du vill ändra till
- vilket ärende eller vilken tilläggstjänst det gäller
- din e-postadress kopplad till kontot
Varför har jag inte fått originalfakturan?
Det finns några vanliga orsaker till att originalfakturan inte har kommit fram:
- Fel faktureringsadress eller e-postadress har angetts vid beställningen – Detta är den vanligaste orsaken. Om adressen eller mejladressen blev fel när tilläggstjänsten beställdes skickas fakturan till fel mottagare.
- Fakturauppgifterna följer det som låg i ärendet vid beställningstillfället – Om du beställer en tilläggstjänst utan att lämna några faktureringsuppgifter skickas fakturan automatiskt till samma adress som är kopplad till själva ärendet – vilket ibland kan vara fel eller inte avsett som faktureringsadress.
Om du misstänker att adressen behöver korrigeras kan du kontakta oss på kundportal@geomatikk.se så hjälper vi dig att uppdatera uppgifterna och skicka ut fakturan på nytt.
Ange gärna:
- korrekt faktureringsadress
- korrekt e‑postadress
- vilket ärende det gäller
Kan jag skapa en anpassad PDF-karta?
När ditt projekteringsärende har hanterats och leveransfilerna är tillgängliga för nedladdning, kan du skapa en anpassad PDF-karta direkt i Kundportalen.
Du väljer själv:
- Vilken infrastruktur som ska visas på kartan
- Vilken skala kartan ska genereras i
Detta ger dig möjlighet att ta fram ett underlag som är anpassat efter just ditt projekts behov.
Kan ni ändra så ett annat företag faktureras?
Nej, det är tyvärr inte möjligt att ange ett annat företag som fakturamottagare. När du beställer en tilläggstjänst måste den organisation som gör beställningen också vara den som faktureras.
Om ett annat företag ska stå som betalningsansvarig behöver det företaget själva logga in och göra beställningen i sitt namn, med sina egna uppgifter.
Varför är jag fakturerad som privatperson?
Du har blivit fakturerad som privatperson eftersom tilläggsbeställningen gjordes med ett privatanvändarkonto i Kundportalen. När en tilläggstjänst beställs via ett konto som är registrerat för privat bruk hanteras ärendet och faktureringen som ett privatköp. Om du vill att beställningen ska kopplas till ditt företag behöver ledningsanvisningsärendet skapas av en användare som är kopplad till en organisation i Ledningskollen. Endast då kan tjänsten registreras och faktureras som ett företagsärende
Vad betyder EHF-faktura?
EHF‑faktura (Electronic HandelsFormat) är ett standardiserat elektroniskt fakturaformat som används för säker och automatiserad fakturering mellan företag och organisationer. Formatet gör att fakturainformation kan skickas och tas emot direkt mellan ekonomisystem utan manuell hantering.
När nätägaren ska kontaktas
Har ni kontaktuppgifter till de nätägare ni företräder?
Ja. Du hittar alla kontaktuppgifter samlade här
Kan ni ta bort luftledningar, skåp eller stolpar?
Nej. Det är nätägaren (ägaren av ledningarna och anläggningarna) som ansvarar för att ta bort eller flytta luftledningar, kabelskåp och stolpar.
Vi har grävt av en kabel – hur gör vi?
Om ni har råkat gräva av en kabel ska detta alltid anmälas direkt till nätägaren (NÄ), eftersom det är nätägaren som ansvarar för reparation och fortsatta åtgärder.
Registrera skadan hos nätägaren via deras skadeanmälan.
Kan ni laga en ledning?
Nej. Geomatikk lagar inte ledningar. Det är nätägaren som ansvarar för att reparera skadade kablar och andra anläggningsdelar.
Vi har skadat höljet på en kabel – hur gör vi?
Om höljet på en kabel har skadats ska detta alltid rapporteras direkt till nätägaren, eftersom även en mindre skada kan innebära risk för elfel eller framtida driftstörningar. Det är nätägaren som ansvarar för att bedöma och åtgärda skadan. Registrera skadan hos nätägaren via deras skadeanmälan. Kontaktuppgifter till nätägarna hittar du här
Får vi flytta en kabel?
Nej. Det är nätägaren som ansvarar för att flytta, ändra eller lägga om kablar. Som entreprenör eller privatperson får ni inte flytta en kabel på egen hand, eftersom detta kan innebära risk för skador, avbrott och elsäkerhetsproblem.
- Om ni behöver få en kabel flyttad ska ni: Kontakta nätägaren och göra en förfrågan om omdragning eller omläggning
- Avvakta nätägarens bedömning, tidsplan och eventuella kostnadsförslag.
Kontaktuppgifter till nätägare hittar du här
Får man gräva på kopparnät som är ur drift?
Nej. Samma regelverk gäller även om kopparnätet är ur drift. Kablarna ägs fortfarande av nätägaren, och det är inte tillåtet att gräva, flytta eller på annat sätt påverka dem utan att nätägaren har gett klartecken.
Även om kopparnätet inte längre används ligger kablarna kvar i marken och:
- kan utgöra risker vid markarbeten ochska därför lokaliseras via ledningsanvisning innan grävning.
- omfattas fortfarande av ledningsrätt och äganderätt tills nätägaren beslutar om borttagning,
- ska behandlas enligt samma säkerhets- och skadehanteringsregler som andra markförlagda ledningar,
Vi har hittat en kabel som inte är utsatt, hur gör vi?
Om ni hittar en kabel som inte fanns med i utsättningen. Kontrollera alla svar i Ledningskollen och svaren för Geomatikk i Kundportalen. I vissa fall kan det vara så att någon nätägare har svarat med kartutskick . Andra orsaker kan vara:
- Någon annan nätägare som Geomatikk inte ombesörjer utsättning för inte hunnit ut, eller levererar karta som ledningsanvisning
- Nätägare som inte är ansluten till Ledningskollen
- Felaktigheter i dokumentationen
Kontakta Geomatikk vid osäkerhet.
Ledningar och risk
Vilket djup ligger ledningarna på?
Vi har tyvärr ingen information om ledningsdjup från nätägarna. Djupet kan dessutom variera kraftigt längs sträckan, beroende på exempelvis markförhållanden, äldre installationer, tidigare markarbeten och hur ledningen en gång förlagts. Därför kan vi inte uppge djup vid utsättning.
Hur stort säkerhetsavstånd gäller?
Oaktsamhet vid markarbete kan leda till skador på viktig infrastruktur.
För att minska risken gäller följande grundläggande villkor:
- Säkerhetsavståndet vid markarbeten är minst 1 meter på vardera sidan om nätägarens anläggning. Markarbeten närmare än 1 meter får endast utföras med handverktyg.
- Vid vissa typer av ledningar, till exempel högspänningsledningar, kan nätägaren kräva större säkerhetsavstånd eller särskilda arbetsmetoder.
Eftersom kraven kan skilja sig mellan olika nätägare och olika typer av ledningar är det viktigt att alltid följa den specifika anvisning som nätägaren lämnar. Läs vårs generella villkor och nätägarspecifika villkor här: www.geokollen.se/riktlinjer
Hur vet jag om det finns högspänning?
Information om högspänningskablar framgår i kartan du får efter att utsättningen är utförd (din utsättningsorder). Där ser du tydligt om området innehåller HSP‑ledningar, enligt kartans teckenförklaring. Teckenförklaringen – inklusive symboler för respektive nätägare högspänning – finns här.
Kan jag få utsättningen gjord tidigare?
Ja, det går bra. Den ordinarie utsättningen sker i normalfallet kostnadsfritt från arbetsdag 5. Om du önskar utsättning tidigare än så kan du ange ett tidigare datum i Kundportalen. Det tillkommer då en avgift per Nätägare. Läs mer.
Kan jag ändra utsättningsdatum?
Ja, du kan ändra datumet för utsättningen. Beroende på tidpunkt så kan det tillkomma en ändringsavgift enligt nedan.
- Ändringar kan göras kostnadsfritt fram till 12:00 arbetsdagen innan ”Önskat utsättningsdatum”.
- Om ändring sker efter 12:00 arbetsdagen innan ”Önskat utsättningsdatum” tillkommer en ändringsavgift.
En ändring kan också få till följd att datumet hamnar inom expressperiod och vara förknippad med avgift. Detta framgår i Kundportalen.
Vad kostar en expressutsättning?
Ni finner samtliga priser för våra tilläggstjänster här.
Varför kan jag ibland inte sätta ett önskat datum?
När du har registrerat ett ärende på ledningskollen.se, kommer du att få ett mejl från oss när vi mottagit din förfrågan. Om ärendet är stort, innehåller mycket infrastruktur eller om arbetet omfattar vägområde där det kan finnas behov av TMA-skydd, behöver du ringa in till Nätservice för att ange önskat datum.
Anledning till detta är att dessa ärenden inte kommer upp i Kundportalen är att våra handläggare behöver gå igenom ärendet och planera upp arbetet på bästa sätt.
Hur vet jag när utsättningen är genomförd ?
När utsättningen är genomförd får du ett e-postmeddelande från oss med en länk till utsättningsorder. När du loggar in i kundportalen kan ni då se att ärendet är markerat med klart för grävning. Geomatikk hanterar ledningsanvisningar för många nätägare men inte alla, kom ihåg att även hålla koll på svar och aktiviteter från övriga berörda nätägare innan markarbetet startar.